14 Kasım 2013 Perşembe

Kadınlar İçin Liderlik Becerileri

Mar 062013

kadinlieder


İki gün önce katıldığım bir seminerde kadınlar için liderlik becerileri irdelendi. Toplam 45 kadın ve 2 erkek vardı. Erkekleri gördüğümde şaşırmadım desem yalan olur. Belli ki konuşmacı da şaşarmıştı ve neden orada olduklarını sordu. Cevap kısaydı: Kadınlar için gerekli liderlik maharetleri erkeklerinkinden farklı mı? Farklıysa ne yönden?  Geçerli bir cevap!
Dinleyici kadınların demografisi, birikimi, deneyimi ve üstlendikleri roller çok değişikti. Genç üniverste öğrencileri, kadın polisler, profesörler, eğitimciler ve kar amacı gütmeyen şirket elemanları vardı. Bir de aktrist katılmıştı. İki Fransız, bir Türk, bir Mısırlı ve birçok Amerikan vardıKadınlar bekardı. Kadınlar anneydi. Bazıları eş, nişanlı ya da boşanmıştı. Kadınlar gençti. Kadınlar yaşlıydı. Kadınlar beyazdı. Kadınlar zenci, sarışın, kızıl ya da esmerdi. Kadınlar değişik demografilerden ve mesleklerden gelmişlerdi.
Konuşmacı kendimizi tanıtmamızı istediğinde önce kadın olarak kendimizi nasıl tanımladığımızı sordu. Ardından neden orada olduğumuz ve bu seminerden beklentilerimizi öğrendi.
Tanımlar, orada bulunma nedenimiz ve beklentilerimiz çok ve çeşitliydi. Kadının hayatta üstlendiği roller de çok ve çeşitli değil miAnne, eş, kız kardeş, kız evlat, hala, teyze, yenge, büyük anne, evde veya dışarıda çalışan insan, biyolojik olarak doğurgan dişi, ve tabi ki kadın lider.
Liderlik  üzerine dersler alıp değişik konferanslara katılmış birisi olarak Türkiye’deki liderlik düşüncesiyle ABD’dekinin farklı olduğunu biliyorum. Öncelikle lider dediğimiz şahıs politik ortamda öncülük yapabileceği gibi bir firmada çalışıyor da olabilir. Bir vakıf kurumunun lideri de olabilir. Liderler çeşitli alanlarda öncülük yapar. Ailenizde lider yok mu? Belki birden çok lider var çünkü her birinin üstlendiği rol farklı.
Kadının liderlik rolü gibi devasa bir konuyu kısa bir yazıda anlatmak gibi bir niyetim yok. Amacım o gün seminerde konuşulaları paylaşmak: Liderler değişik renk, ebat ve formda olabilir. Sadece ülke yöneticilerine lider olarak bakarsak kendimizde ve etrafımızda gözden kaçırdığımız çok şey olur.
Katılımcılar kendilerini tanıtırken bazıları “ben bir lider değilim, ama öğrenmek için geldim” dedi. Konuşmacı buna kesinlikle karşı çıktı, en azından bir anne olarak çocuğunun lideri olabileceğini söyledi. Dediğim gibi herkes bir çeşit lider olabilir, yeter ki hangi kulvarda olduğunu bilsin!
  • Bir kadın lilder olarak ilk önce ne olduğumuzu, kim olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Ben bir anneyim dediğimizde anne lider oluyoruz. Ben büyük bir firmanın CEO’suyum dediğimizde bir çok kişiye kendi dalımızda öncülük yapıyoruz. Ben bir öğretmenim dediğimizde öğrencilere yol gösteren bir lider pozisyonunda oluyoruz. Ne olduğumuzu, neyin lideri olduğumuzu ve kim olduğumuzu bilerek işe başlamalıyız.
  • Fırsatları göz önünde bulundurmamız ve üzerine gitmemiz öneriliyor. Liderlik vasıfları içinde bulunan şeylerden biri gözlemlemektir. Çevrede ihtiyaç duyulan konularda öncülük yapmak için fırsat kollamak, birikimleri değerlendirerek ihtiyaca cevap verecek donanımda olup olmadığımızı değerlendirmemiz gerekli.
  • Kolları sıvamaya, elimizi taşın altına koymaya hazır beklememiz de önemli bir koşul.  Fırsatları gördükten sonra yapabileceğimize inandığımız konuda işe girişmek liderliktir.
  • Etkin olabileceğimiz alanı ve pozisyonu yakalamak şart. Her konuda bilgili olmamız beklenmez ama iyi bildiğimiz konuda lider olmamız beklenir. O alanda ihtiyaçlar söz konusu olduğunda liderlik pozisyonunu yakalamışız demektir.
  • Akıl danışabileceğimiz kişileri yakınımızda bulundurmamız tavsiye ediliyor.  Mentor bulmak liderlik becerilerini bilemek için gerekli. Herşeyi bilemeyeceğimize göre, konusunda bilgili ve etkin kişilerden bir network (bağlantı ağı) kurmak ve gereğinde danışmak medeni bir davranıştır. Mentorlar bulalım, yakınımızda tutalım.
  • Dengeyi bulmak için biraz kafa yormak da gerekli. Kadınlar evde ya da dışarıda çalışıyor olabilir, evli ve çocuklu olabileceği gibi yalnız da olabilir. Anababasına bakan birçok kadın var. Aile, eş, çocuklar ve iş derken kendimizi unutmamak gerekli. Eğer kendi akıl ve beden sağlığımız yerindeyse günlük liderlik rolümüzü kolaylıkla icra edebiliriz. Dengeyi bulmak şart!
  • Risk almaya hazır olmalıyız. İyi liderler risk alır. Deneyimlerimiz, birikimlerimiz, eğitim ve kültürümüz bizi lider olmaya hazırlamıştır. İlgi alanımızı bulup risk alalım.
  • Kadınlar erkekler kadar baskın olamayabiliyor çünkü kadınların yöntemi ve duruşu doğuştan farklılıklar içeriyor. Her kadın liderin yöntemi farklı olsa da en büyük özellikleri yumuşak etkinlik göstermeleridir (tatlı sert).  Ama Hilary Clinton gibi acı ve sert duruşlu kadın liderler de var. Bir de Seminerde bu konular konuşulup tartışıldı. Ayrıca kadınların birbirine destek olması ve bağlantıları sürdurmeleri de her fırsatta masaya getirildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder