4 Aralık 2014 Perşembe

Kadın Konulu Genel Yayın Yönetmeni: Suzan AYAR; "GÜNEŞSİZ YAŞAM OLUR MU?"

Kadın Konulu Genel Yayın Yönetmeni
Suzan AYAR
GÜNEŞSİZ YAŞAM OLUR MU?..
“Kadın olmak zor bu coğrafyada” diye dilimize yerleşmiş bir cümle var ki; sadece Türkiye’de kadına hayat zor diğer ülkelerde kadına hayat güllük gülistanlık gibi bir mana çıkmasına sebep olur yanlış yere.
Evet zor kadın olmak Türkiye’de. Bilinen ya da göz ardı edilen zorlukları burada sıralamak niyetinde değilim; ama onca hakları Cumhuriyetle,  hem de kendini medeni sınıfına sokan nice ülkeden önce almış kadınımızın yıllar içinde yine ötelenip haklarının sembolik düzeylerde kalması yadırganması gereken bir gelişme değil mi? Ya da her ağızda, “kadın, çiçektir” , “cennet anaların ayağı altındadır” gibi muhteşem cümleler dolaşırken; kadınlara karşı saygısızlıkların, taciz ve tecavüzlerin yaygınlaşması, söz sahibi olabileceği yerlerden uzaklaştırılıp sesinin kısılması ve kadına karşı suç sayılacak davranışlarda bulunanların yeterince cezalandırılmamaları garip değil mi?
Hepimizin yaşam sebebi bir kadın. Nasıl ki güneşsiz bir hayat söz konusu değilse, tüm teknolojik ilerlemelere rağmen kadınsız üremek mümkün değil. Mümkün olsaydı bile kadının anaçlığının ve estetiğinin el değmediği evlerin bile ne denli yavan, ne denli katı, darmadağınık olduğunu görebilirken, toplumların ne hale gelebileceğini düşünebiliyor musunuz?
Bundan sonra bu köşenin başrolü KADIN. Burada  Kadın’a dair pek çok çalışma yer alacak. Kimi zaman bir ufacık pratik bilgi, kimi zaman kadın yazarlarımızın eserlerinden alıntılar,  kimi zaman tarifler, kimi zaman öyküler, şiirler;  kimi zaman inceleme ve makaleler, fotoğraflar, bilgilendirmeler.  Kimi zaman dünya basınından seçmeler, kimi zaman farklı kadın hikayeleri. Kimi zaman bir, kimi zaman birkaç çalışma ve daha nice güzellikler.
Adı bilinmedik nice cevher çıkarmak niyetindeyim içimizden. Lütfen şiirlerinizi, hikaye ve makalelerinizi gönderin. Okuyup paylaşılası olanları okuyucularla buluşturalım. Dilin yetmediği yerde yardıma koşan, çektiğiniz birbirinden güzel karelerle galerimizi oluşturalım.
Özellikle farklı kadın hikayeleri çalışmaları için “Benim de söylemek istediklerim var” ya da “yaşadıklarım herkese ders olsun -yol göstersin-“ diyen kadınlarımıza kapımız sonuna kadar açık. İster siz anlatın; biz dinleyip kaleme alalım, ister siz yazıya dökün biz seçip herkesle paylaşılmasını sağlayalım.
Nice güzel paylaşımlarla hayatımızı zenginleştirmek dileğiyle. Hepimize mutlu günler diliyor her birinize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum…
***
Canan YAMAN
http://misskekik.blogspot.com.tr/
KOLAY ŞEKERPARE

İlk yemek konulu paylaşımı “tatlı yitelim, tatlı konuşalım” diye düşünüp kolay şekerpare tarifiyle başlayayım dedim. Şerbetli tatlılarda çok başarılı olmadığımı düşünürdüm, ta ki bu tatlıya kadar. Meğer ölçüleri ile basit bir tarif ile işe başlamam gerekiyormuş. Üstelik verdiğim ölçü ile 42 adet tatlı çıktı. Üstelik yiyen herkesten tam not aldı. Bu tatlının hamurunda şeker yok. Bu tatlının bir özelliği de şerbetini kaynatmaya gerek yok. Sadece verilen ölçüde şeker ve suyu karıştırıp tatlıların üstüne döküyorsunuz o kadar.
Denemenizi şiddetle tavsiye ederim.
Malzemeler
Hamuru için:
1 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Sıvıyağ (Ben zeytinyağ kullanıyorum)
1 Çay Bardağı İrmik
1 Çay Bardağı Yoğurt
1 Adet Kabartma Tozu
2 Su bardağı Un
Tekrar ediyorum hamurunda şeker yok
Şerbet için:
2 Su Bardağı Şeker
2 Su Bardağı Su

Yapılışı
Yumurta, zeytinyağ ve yoğurdu çırpın ve içine irmik, kabartma tozunu ve yavaş yavaş unu ekleyin. Ele yapışmayan bir hamur yoğurun. Ceviz büyüklüğünde hatta biraz daha küçük parçalar alıp top top yapın ve hafif üstüne bastırın. Yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin. 160 derece de yakmadan hafif rengi dönünceye kadar pişirin.
Diğer tarafta şerbeti için derin bir kapta şeker ve suyu karıştırın. İyice erisin. Fırından çıkarttığınız sıcak tatlıları şerbetin içine hemen atın. Alttakiler zaten hemen şekeri çekiyor. Bir beş dakika kadar sonra tek tek nazik bir şekilde alıp tepsiye tekrar dizin ve kalan şerbeti üstüne dökün. Bunu geceden yaparsanız sabaha kadar bütün şerbeti emmiş lokum kıvamında bir tatlınız oluyor.
Şimdiden afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder