16 Temmuz 2015 Perşembe

Canan Yaman'dan Ayın Tarifi: Muhallebili Kemal Paşa Tatlısı

Canan Yaman'dan 

AYIN TARİFİ
Muhallebili Kemal Paşa Tatlısı
Merhabalar!
Bugün yapımı çok basit ama bir o kadar da lezzetli bir tarifimiz var. Kemalpaşa tatlısının o şerbetli havasını muhallebi ile yumuşattık. Harika bir tatlıya dönüştü. Nasıl desem ekmek kadayıfı altı dondurma gibi :)
Malzemeler
1 paket Kemalpaşa tatlısı

Muhallebi için
1 litre süt
1 su bardağı şeker
3 yemek kaşığı mısır nişastası(tepeli)
2 yemek kaşığı un (tepeli)
1 yemek kaşığı tereyağ
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı hindistan cevizi
Yapımı
Öncelikle Kemalpaşa tatlısı paketinin üzerindeki tarife göre hazırlanır.
Muhallebi için tereyağı ve vanilya hariç tüm malzemeler karıştırılarak pişirilir kaynamaya başlayıp göz göz olunca ocaktan alınır. Vanilya ve tereyağı eklenip karıştırılır.
Düz tabanlı oluklu olmayan tart kalıbının üzerine Kemalpaşa tatlıları aralıklı olarak dizilir üzerine muhallebi dökülür ve spatula yardımı ile düzleştirilir.
Ilıyana kadar oda sıcaklığında, ılıdıktan sonra buzdolabında 1 gece boyunca  soğutulup ters çevrilerek servis tabağına alınır.
Üzerine hindistan cevizi serpilip dilimlenerek servis edilir.
Afiyet olsun...
Not: Tart kalıbı yerine kuplarda veya borcam tepsi içinde de aynı şekilde yapabilirsiniz.Kupların en altına 1 tane Kemalpaşa tatlısı konulup üzerine muhallebi en üste yine tatlı ile servis edebilirsiniz.Borcam tepsi içine önce aralıklı olarak tatlılar dizilir üzerine muhallebi dökülür  hindistan cevizi serpilip üzeri kaplanıp servis edilebilir tercih sizin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder